Przelicznik kW na KM – kalkulator mocy silnika

Moc silnika ma szczególne znaczenie dla fanów motoryzacji. W końcu im więcej koni mechanicznych tym większe pole do popisu mają kierowcy. Chociaż dziś w dokumentach nikt nie znajdzie informacji o tym, ile koni ma dany pojazd, to jednak właśnie ta jednostka jest używana przez wiele osób. Jak zamienić kW na KM? Co oznaczają te jednostki? Jak stosować je prawidłowo? Skąd pochodzi pojęcia konia mechanicznego? O tym można przeczytać poniżej!

Koń mechaniczny – krótka historia

Historia konia mechanicznego rozpoczęła się w XIX wieku. W tym okresie w krajach anglosaskich stosowano pojęcie konia parowego. Używano go do porównania siły pracy silnika parowego a konia. James Watt twórca ulepszeń maszyny parowej miał znaczący wpływ na klasyfikację jednostek mocy. Przy ich wyznaczaniu uwzględniono ilość wykonanej pracy w określonym czasie. Tym sposobem wyciągnięto wniosek, że chcąc przeliczyć 1 kilowat na konie mechaniczne, otrzymana wartość będzie równa 1,36 KM.

Niestety w niektórych państwach zaczęto stosować inne jednostki, przez co powstawały rozbieżności. Chociażby Brake Horse Power (BHP) używany przez Brytyjczyków do oznaczania mocy silnika uwzględnia także opory układu przeniesienia napędu. W związku z tym przelicznik BHP jest niższy, ponieważ pomiary zostają wykonane na hamowni, a nie w laboratorium dla silnika. W tym konkretnym przypadku 1 kW – 1,34 BHP.

Dlaczego stosuje się przelicznik kW na KM?

Mogłoby się wydawać, że konie mechaniczne dzisiaj nie mają większego znaczenia, ponieważ przyjętą jednostką jest przecież kilowat. W jaki celu więc stosuje się więc konie? Co ciekawe, odpowiedź jest dość banalna. Są one zwyczajnie atrakcyjniejsze dla kierowców. Wychodząc na przeciw ich oczekiwaniom, producenci pojazdów zaczęli przygotowywać i projektować silniki dopasowane do określonych potrzeb. Obecnie moc wielu pojazdów jest przez nich określane przez okrągłą liczbą KM. Znacznie rzadziej można znaleźć takie, których wartość mocy została oznaczona liczbami mniej przyjemnymi dla oka. Przykładowo szybciej można kupić samochód o mocy 90 KM niż 81 KM. Niby jest to niewielka różnica, ale dla fanów motoryzacji jest istotna.

Dziś kierowcy, wybierając pojazd wiedzą również, że jego masa także ma znaczenie. Im będzie niższa, tym samochód będzie szybszy i lepszy. Ci, producenci, którzy wprowadzają na rynek pojazdy z mocą określoną przy pomocą kilowatów, nie mają zbyt wielu chętnych kupujących.

W jakich sytuacjach przydaje się przelicznik kW na KM?

Konie mechaniczne, mimo że nie są oficjalną jednostką, to ich umiejętność ich przeliczania może przydać się każdemu kierowcy. Nie tylko temu, dla którego samochód jest jak dziecko. Należy pamiętać, że w dokumentach dotyczących pojazdu zawsze moc silnika zawsze jest określana przy pomocy kilowatów. W przypadku, gdy dana osoba będzie chciała sprzedać lub kupić samochód może osobiście określić, z jaką wersją silnikową ma do czynienia. Co prawda, większość producentów chcąc ułatwić zadanie klientom, posługuje się KM. Z tym że nie zawsze przecież pojazd kupowany jest od producenta, a prywatny sprzedawca nie ma obowiązku wiedzieć, ile KM ma jego samochód. Poza tym posługując się przelicznikiem kW na KM, łatwiej jest wybrać i kupić części zamienne oraz osprzęt.

Kilowaty a konie mechaniczne. Jak wygląda wzór?

Omawiając kalkulator kW na KM, nie można nie wspomnieć o wzorze, który umożliwi wykonanie równania. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że moc silnika zawsze oznaczana jest literą P. Chcąc dokonać obliczeń w pamięci, trzeba użyć następującego wzoru: P(KM)=P(kW)/0,73549875. Niestety klasyczne kalkulatory matematyczne nie mają funkcji, która umożliwiłaby wpisanie tylu liczb po przecinku. Na szczęście te dostępne w nowoczesnych telefonach są bardziej rozwinięte. Używając takiego wzoru, wystarczy 1 kilowat podzielić przez wyżej wskazaną liczbę. Wynik również jest dość długi (1,3596216173). Dlatego też go umownie zaokrąglono. 1 kilowat to 1,36 KM.

Jak prawidłowo korzystać z kalkulatora mocy silnika?

Dzisiaj w Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów mocy, co znacząco ułatwia kierowcom zadanie. Jednak co zrobić nie mając dostępu do sieci? Wcale nie trzeba iść do sąsiada i korzystać z jego pomocy! Wystarczy być wyposażonym w profesjonalny kalkulator matematyczny lub telefon komórkowy. Mając jedno z tych urządzeń, można wykonać obliczenia. Jak wspomniano wcześniej, w większości dokumentów moc silnika została określona przy pomocy kilowatów. Korzystając ze wzoru i mając niezbędne informacje bez problemu uda się ustalić, ile koni mechanicznych ma nasz pojazd. W wielu przypadkach ostateczna wartość może być stosunkowo długa, więc warto przypomnieć sobie lekcje matematyki, kiedy nauczyciel mówił o tym, jak prawidłowo zaokrąglać liczby.

Kalkulator kW na KM online

Internet ułatwia życie ludziom na całym świecie. Bez niego ciężko byłoby nam dotrzeć do wielu istotnych informacji albo w ogóle nie istniałaby taka możliwość. Również w kwestii kalkulatorów mocy można liczyć na szybkie rozwiązanie problemu. W zależności od tego, którą witrynę wybierze kierowca, może uzyskać wynik na kilka sposobów. Oczywiście pierwszy z nich pozwala zamienić kW na KM. W drugim wynik pokazywany jest w obu jednostkach, a na jeszcze innej stronie można znaleźć gotową rozpiską. Bez względu na wybraną metodę wynik będzie dostępny dosłownie po chwili.

Jak widać, nie jest to skomplikowane zadanie.

1 KM – ile ma kW?

W całym tekście praktycznie wspominano wyłącznie zamianę kW na KM. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ głównie ze względu na kierowców stosuje się ten przelicznik. Jednak w niektórych sytuacjach może być wykonanie działania odwrotnego. W związku z tym dobrze jest wiedzieć, ile 1 KM ma kW. Ta wiedza pozwoli szybko dokonać obliczeń. Tak więc 1 KM to 0,74 kW.

BHP – jednostka aktualna, ale mniej używana

BHP to jednostka mocy używana głównie przez producentów pojazdów z Wielkiej Brytanii. W Polsce i innych krajach zwłaszcza europejskich jest najmniej znana, ale nadal można spotkać się właśnie z tego typu oznaczeniami. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że pomiary dokonywane są na tzw. hamowni. Jest to specjalne stanowisko mobilne lub stacjonarne. To właśnie na nim pozyskiwane są niezbędne dane. Głównie chodzi o charakterystykę silnika, czyli chociażby zużycie paliwa, napięcie i natężenie prądu, moment obrotowy, czy też prędkość obrotową oraz właśnie moc. Gotowy przelicznik wygląda tak: 1 BHP=1,01 KM=075 kW. Korzystając z tych wartości, można wyliczyć wybraną jednostkę. Bez względu na sposób procedura przeliczania odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku poprzednich jednostek.

Inne jednostki związane z silnikiem pojazdu

Chociaż temat tekstu dotyczy przelicznika kW na KM, to nie można zapominać też o innych jednostkach, które dotyczą silnika pojazdu i jego pracy.

  • Moment obrotowy, czyli siła wytwarzana przez silnik i mierzona na wale korbowym. Po części jest odpowiedzialny za dynamikę pojazdu i bezpośrednio ma wpływ na możliwości transportowe. Mierzony jest w niutonometrach. Dodatkowe jednostki to funtostopy oraz kilogramometry.
  • Jednostki prędkości. Tutaj chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że jest to pokonana trasa w określonym czasie. Najczęściej prędkość wyrażana jest w kilometrach na godzinę, ale można też czasem spotkać się z metrami na sekundę albo milach na godzinę.

Kalkulator mocy – podsumowanie

Podsumowując, kalkulator mocy wcale nie jest skomplikowany, nawet jeśli ktoś chce dokonać obliczeń w głowie lub za pomocą telefonu komórkowego. Oczywiście łatwiej jest wpisać odpowiednie wartości na stronie internetowej i zyskać gwarancję, że nie doszło do żadnej pomyłki. Przy wielu cyfrach po przecinku nie trudno jest popełnić błąd. Chociaż fani motoryzacji i szybkich pojazdów z całą pewnością znają ten przelicznik na pamięć. Nawet jeśli tak nie jest, to pewnie niedługo nadrobią te zaległości i będą mogli się pochwalić swoją wiedzą z innymi. Co na pewno zostanie docenione. Poza tym przelicznik przydaje się również przy kupnie i sprzedaży pojazdu, a nawet wystawianiu ogłoszeń.


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *