Awaryjne otwieranie samochodu – dostępne możliwości

Zatrzaśnięcie kluczyka w samochodzie może być sporym problemem. Zwłaszcza dla kierowcy, który się spieszy, a nie ma przy sobie zapasowego kompletu. Jest kilka dostępnych rozwiązań. Te bardziej i mniej radykalne. Kiedy konieczne jest awaryjne otwieranie samochodu? Jakie są dostępne możliwości? Czy zawsze trzeba korzystać z pomocy specjalisty? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Kiedy niezbędne jest awaryjne otwieranie samochodu?

Posiadanie własnego samochodu jest niezwykle wygodne, ale tylko do momentu, w którym coś nie zaczyna się dziać. Oczywiście nie można przewidzieć niespodziewanych awarii, lecz zatrzaśnięcie kluczyka już jak najbardziej tak. Szczególnie gdy kierowca jest roztargniony i żyje w ciągłym biegu. Wtedy nie trudno rzucić klucze na siedzenie i zamknąć drzwi. Charakterystyczne kliknięcie jest jednoznaczne z nieszczęściem. Wbrew pozorom nie należy załamywać rąk i wpadać w panikę, ale jak najszybciej trzeba zacząć działać. Poniżej zostały opisane czynności, które można wykonać oraz takie, których pod żadnym pozorem wykonywać nie można.

Absolutny zakaz wkładania przedmiotów do zamka!

W podbramkowej sytuacji do głowy przychodzą różne pomysły. Niektóre są tak absurdalne, że nawet nie warto o nich wspominać. Jeden – mniej surrealistyczny, ale równie zakazany polega na wkładaniu do zamka różnych przedmiotów, które miałyby pomóc go otworzyć. Niestety decydując się na takie rozwiązanie, kierowca jedynie może zniszczyć wkładkę lub cały mechanizm. Należy pamiętać, że kluczyk nie bez powodu ma określony kształt. W innym przypadku złodzieje mieliby bardzo proste zadanie. Wkładanie do zamka scyzoryka, drutu, czy czegokolwiek w żadnym razie nie skończy się dobrze, a właściciel pojazdu go nie tylko nie otworzy, a jeszcze poniesie dodatkowe koszty z tytułu naprawy.

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie? Wybijanie szyby tylko w ostateczności!

Awaryjne otwieranie samochodu poprzez wybijanie szyby może się okazać skuteczne, ale jest też bardzo niebezpieczne. Jeżeli kierowca zmuszony jest podjąć ten radykalny krok, to w żadnym wypadku nie powinien tego robić gołą ręką. Niezależnie od tego, czy chce użyć pięści, czy też łokcia. Wybór takiej metody z dużym prawdopodobieństwem skończy się na ostrym dyżurze ze złamaną lub okaleczoną ręką. W takim przypadku lepiej wziąć jakiś stosunkowo ciężki przedmiot i wybić szybę od strony pasażera. Tym sposobem odłamki szkła nie spadną na siedzenie kierowcy i zmniejszy się ryzyko ich wbicia w skórę. Z tym że wybicie szyby jest jednoznaczne z kosztami wstawienia nowej.

Jak otworzyć auto? Przy pomocy poduszki i wieszaka

Chociaż nie każdy kierowca wozi przy sobie wieszak, to można go zastąpić kawałkiem zagiętego drutu. Natomiast w poduszki powietrzne wyposażone są dziś praktycznie wszystkie auta. W sumie otwieranie zamka przy pomocy tych narzędzi nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy wsunąć w szczelinę między słupkiem a drzwiami gumowej poduszki. W następnym kroku należy ją napompować, dzięki czemu drzwi uchylą si na tyle, że można będzie wsunąć przez nie wieszak lub zagięty druty. Takie działanie umożliwi kierowcy sięgnięcie po kluczyk leżący na fotelu lub do klamki. Ta metoda jest dość skuteczna, ale w trakcie wykonywania wymienionych czynności może dojść do uszkodzenia uszczelki, lakieru lub ramki wokół drzwi.

Gotowe zestawy do otwierania drzwi samochodu bez kluczyka

Bardzo podobną metodą do tej z wieszakiem jest otwieranie awaryjne otwieranie samochodu przy pomocy gotowego zestawu. Można go kupić, chociażby w sieci. Jednak jest to dość droga sprawa. Jak najbardziej możliwe jest otworzenie pojazdu, ale zadanie wymaga od kierowcy precyzji, wprawy i delikatności. W innym wypadku może uszkodzić poszczególne elementy i ponownie narazić się na koszty. O to etapy, które należy wykonać:

  • Podważenie drzwi i wsunięcie poduszki. W zestawie można znaleźć specjalny klin wykonany z materiału, który nie naruszy lakieru. To właśnie nim należy podważyć drzwi, a następnie wsunąć w powstałą szparę nienapompowaną poduszkę powietrzną.
  • Wypełnienie poduszki powietrzem. Poduszka wyposażona jest w tzw. gruszkę ze specjalnym zaworem i to ona powinna być łatwo dostępna. Dobrze jest jak największą część poduszki umieścić wewnątrz auta, ponieważ pod jej naporem w trakcie pompowania wypchnie drzwi. Należy zachować pewien odstęp od poduszki a drutu, żeby łatwiej można było nim manewrować. Co więcej, szpara powinna być na tyle szeroka, żeby bez oporu można było go wsunąć do środka auta.
  • Połączenie elementów i otworzenie drzwi. Do większości zestawów dołączonych jest kilka części drutu, które należy ze sobą połączyć. W kolejnym kroku trzeba wsunąć drut do samochodu i chwycić kluczyki lub klamkę. Ten etap jest ostatni, ale zarazem najtrudniejszy. Zwłaszcza gdy w aucie nie ma pionowych blokad drzwi. Jeżeli tak jest, to nieprecyzyjne podniesienie drzwi może się skończyć uruchomieniem funkcji otwierania samochodu przy pomocy klamki zewnętrznej i tym samym cała praca pójdzie na marne.

Czy warto kupić gotowy zestaw do otwierania pojazdów?

Taki zestaw to praktyczne narzędzie, a posiadać go powinien praktycznie każdy kierowca. Nigdy nie wiadomo, kiedy przydarzy się mu taka sytuacja, że będzie musiał otworzyć samochód, nie mając kluczyka. Jednak jest to przede wszystkim doskonały gadżet dla osób roztargnionych. Szczególnie gdy już kiedyś zdarzyło się im zamknięcie samochodu z kluczykiem w środku. Niestety koszt takiego zestawu jest zbliżony do ceny za wykonanie usługi przez ślusarza. Z tym że, jeśli zostanie użyty kilkukrotnie, to szybko te koszty się zwrócą. Natomiast, gdy ktoś dopiero zaprzyjaźnia się z takim zestawem, to warto na początku poćwiczyć. Całkiem możliwe, że pierwsze podejście skończy się fiaskiem, ale nie trzeba się zrażać. Kilka podejść sprawi, że w razie rzeczywistego problemu, wprawa z całą pewnością się przyda.

Metoda bezinwazyjna, czyli pomoc fachowca

Powyższe metody sprawdzą się w szczególnych warunkach, kiedy nie ma możliwości skorzystania z pomocy profesjonalisty. W innym przypadku korzystniej jest zadzwonić po ślusarza, który otworzy zamek. Zaopatrzony w zestaw do otwierania w kilka minut rozwiąże problem kierowcy. Największym plusem tego rozwiązania jest nie tylko krótki czas wykonania usługi, ale też to, że specjalista, znając się na swoim fachu, nie uszkodzi żadnych podzespołów samochodowych. Natomiast minusem jest to, ż nie można przyjrzeć się jego pracy, ponieważ będzie ją wykonywał w samotności.

Jakie są koszty awaryjnego otwierania zamków?

Wezwanie pogotowia zamkowego zobowiązuje kierowcę do zapłaty za wykonanie usługi. Należy wiedzieć, że nie każdy zapłaci tyle samo. Na cenę mają wpływ trzy najważniejsze czynniki:

  1. Pora wezwania ślusarza. Usługi nocne i wykonywane późnym wieczorem będą droższe. Wiele z takich firm dostępnych jest całodobowo przez 7 dni w tygodniu.
  2. Model auta.
  3. Sposób otwierania pojazdu. Im bardziej skomplikowane będzie, tym kierowca poniesie większe koszty.

Z reguły łatwiej jest otworzyć samochód starszego typu, ponieważ mają mniej zawiłe zamki. Koszt takiej usług mieści się w przedziale 150-200 zł. W przypadku nowszych modeli potrzebne jest więcej czasu, pracy i ostrożności, a cena wynosi około 300 zł. Wcześniej wspomniano, że gotowy zestaw do awaryjnego otwierania aut kosztuje sporo i cena zbliżona jest do usługi pogotowia zamkowego. To prawda, bo cena za taki zestaw to średnio 270 zł.

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie – podsumowanie

Awaryjne otwieranie drzwi auta nie zdarza się często, ale nigdy nic nie wiadomo. W związku z tym dobrze jest być przygotowanym na taką ewentualność. Jak mówi pewne powiedzenie: „Przezorny zawsze ubezpieczony”. Zresztą nie tylko można zatrzasnąć kluczyki w aucie, ale też je zgubić. Brak zapasowego kompletu może być sporym utrudnieniem. Jeżeli kierowca nie chce sam otwierać pojazdu, to warto mieć przy sobie numer kontaktowy do firmy, która wykonuje usługi ślusarskie. Tym sposobem można zaoszczędzić wiele czasu i nerwów, a także nieprzyjemnych historii.


Opublikowano

w

, , ,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *