Indywidualne tablice rejestracyjne – co to jest i jak je wyrobić?

W Polsce każdy pojazd musi posiadać tablice rejestracyjne. Z reguły są one do siebie bardzo podobne. Jednak czasami na drodze można zauważyć takie, które znacząco różnią się od spotykanych na co dzień. Kto może wnioskować i indywidualne tablice rejestracyjne? Jaki jest koszt ich wydania? Jakie warunki należy spełnić? Jak długo czeka się na ich odbiór? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej!

W jakim celu na pojazdach umieszczane są tablice rejestracyjne?

Każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest go zarejestrować we właściwym wydziale komunikacji. Musi także posiadać tablice rejestracyjne, które umożliwiają weryfikację. Wbrew pozorom symbole na tablicach nie są przypadkowe. Dzięki nim wiadomo, w jakim województwie, czy powiecie pojazd został zarejestrowany. Bardzo często numery na „blachach” porównywane są do ludzkiego peselu. Spowodowane jest to tym, że każdy pojazd musi mieć niepowtarzalne oznaczenia.

Pierwsza litera na tablicy oznacza województwo, a kolejne powiat. Trochę inaczej wygląda to w przypadku pojazdów zarejestrowanych w Warszawie. Ze względu na to, że są one zgłaszane w urzędzie dzielnicy. Inne oznaczenia na tablicach będę miały też samochody należące do służb wewnętrznych, policji i służb celno-skarbowych.

Czym wyróżniają się indywidualne tablice rejestracyjne ?

Indywidualne tablice rejestracyjne niektórym osobom kojarzą się z ekstrawagancją, ale dla innych jest to doskonały sposób na wyróżnienie się z tłumu. Stosunkowo często decydują się na nie gwiazdy show-biznesu, które chcą być rozpoznawalne i wyodrębniać swój pojazd wśród innych. Zresztą nie tylko. Indywidualne tablice są wykorzystywane przez przedsiębiorców jako forma reklamy. Jednak nie oznacza to, że tylko dla osób znanych czy prowadzących własną firmę są one dostępne. Obecnie może mieć je praktycznie każdy. W Polsce jest to możliwe od 2000 roku.

Czym charakteryzują się tablice rejestracyjne indywidulane?

Tablice indywidualne nie są w całości wyborem posiadacza samochodu. Przede wszystkim musi się na nich znaleźć wyróżnik województwa. Są to pierwsze dwa znaki takie same jak w przypadku standardowych tablic. Jeżeli właściciel samochodu chce konkretny numer rejestracyjny, to będzie zmuszony udać się do województwa, w którym pierwsze litery będą mu odpowiadać. Pozostałych znaków może być maksymalnie 5. Z tym że tylko ostanie 2 mogą być cyframi. W dokumentacji urzędowej tablice rejestracyjne indywidualne są nazywane wyróżnikiem indywidualnym.

Tablice rejestracyjne indywidualne a inne wymogi

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku nie tylko ilość znaków, które mają znaleźć się na tablicach, została ograniczona. Skrót, czy też napis powinien być w języku polskim oraz nie może zawierać treści obraźliwych i niezgodnych z zasadami współżycia społecznego. W przypadku tych pierwszych nie trudno zrozumieć, że chodzi o słowa niecenzuralne, ale te drugie nie są przecież z góry ustalone, a powstają samoistnie w danym społeczeństwie. Na szczęście w wielu miastach władze doskonale zdają sobie sprawę, na jaką rejestrację mogą wyrazić zgodę. Jeżeli wybrany numer został już wykorzystany, to kierowca musi zdecydować się na inny.

Czy indywidualne tablice rejestracyjne wyglądają inaczej niż standardowe?

Jak już wiadomo, posiadacz auta sam może zdecydować o numerze rejestracji, zamiast zostawiać przyporządkowanie urzędnikom. Tak naprawdę tylko tym indywidualne tablice rejestracyjne odróżniają się od tych klasycznych. Obowiązkowo musi się na nich znaleźć nalepka legalizacyjna, a podczas wydawania tablic kierowca otrzymuje też nalepkę kontrolną, która powinna znaleźć się w dolnym prawym rogu przedniej szyby.

Kto może złożyć wniosek o wydanie tablic indywidualnych?

W teorii każdy może złożyć wniosek o wydanie tablic indywidualnych, ale w praktyce wygląda to odrobinę inaczej i kierowcy znów mogą spotkać się z pewnymi ograniczeniami. Nie jest tak, że każdy, kto nagle wpadnie na pomysł, że chce mieć indywidualną rejestracją, może udać się do urzędu, złożyć wniosek i czekać na jego akceptację. Zwłaszcza jeśli ma już klasyczne numery. W takiej sytuacji konieczne jest przerejestrowania auta, ale trzeba mieć ku temu istotne przesłanki np. przeprowadzka. W lepszym położeniu są osoby, które dopiero nabyły pojazd i muszą dokonać rejestracji. W tym samym czasie mogą złożyć wniosek o indywidulane tablice.

Ile kosztują tablice indywidualne?

Zwykłe tablice kosztują zaledwie 80 zł. Natomiast koszt indywidualnych jest znacznie wyższy, ponieważ trzeba uiścić opłatę w wysokości 1000 zł! Dodatkowo należy wyrobić nowe dokumenty i naklejki, co powoduje ,że wydatki wzrastają o kolejne 150 zł, ale tylko przy samochodach zarejestrowanych w Polsce. W przypadku tych sprowadzonych zza granicy, trzeba jeszcze wyrobić kartę pojazdu, więc łączny koszt tablic wynosi 1176 zł.

Co ciekawe, nie tylko kierowcy aut mogą mieć własną rejestrację. Taką możliwość mają też posiadacze motocykli. Te tablice są tańsze i kosztują 500 zł.

Opłatę za wydanie tablic można uiścić w kasie wydziału komunikacji lub przelewem.

Jaki jest czas oczekiwania na własną rejestrację?

To, ile kierowca będzie czekał na wydanie tablic, zależne jest przede wszystkim od urzędu, w którym został złożony wniosek. W niektórych miastach czas oczekiwania może trwać tydzień, a w jeszcze innych nawet trzy tygodnie. Jak działa to w konkretnych miejscowościach, można sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej lub po prostu na stronie internetowej danego urzędu. Podczas odbioru tablic kierowca powinien posiadać przy sobie następujące dokumenty:

 • Dowód osobisty do potwierdzenia tożsamości.
 • Dowód rejestracyjny.
 • Karta pojazdu, pod warunkiem, że została wydana.
 • Potwierdzenie zawarcia umowy OC.
 • Aktualny przegląd.

Brak możliwości uzyskania indywidualnych tablic dla pojazdów zabytkowych

W Polsce samochody zabytkowe można bardzo szybko odróżnić właśnie przez rejestrację. Żółte tło oraz czarne litery i cyfry trudno jest przeoczyć. Ci, którzy mają zabytkowe pojazdy, chętnie wykorzystują je jako narzędzie pracy. Samochód, który ma ciekawą historię i nietypowy wygląd może cieszyć się sporą popularnością. Zwłaszcza w trakcie ślubów, wieczorów panieńskich, czy innych imprez okolicznościowych. Ich wynajem może przynosić spore zyski. Niewątpliwie wyróżnik indywidualny jeszcze zwiększyłby zainteresowanie. Niestety nie można wymienić tablic w samochodzie, który został zarejestrowany wcześniej jako zabytkowy. W czerwcu 2021 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wyraźnie zaznaczył, że pojazdy zabytkowe mają na tyle wyróżniające się tablice, że nie ma konieczności dodatkowo ich zmieniać.

Jazda bez tablic a konsekwencje prawne

11 grudnia 2017 r. w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa pojawiła się informacja, która nakazuje każdemu kierowcy umieścić na pojeździe tablice. Jedną z przodu, a drugą z tyłu. Jazda bez nich i kontrola policji w najlepszym wypadku może skończyć się mandatem w wysokości do 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, to kara może wynosić nawet 5000 zł. Należy również pamiętać, że nie tylko brak tablic może być przyczyną wyciągnięcia konsekwencji prawnych. Do pojazdu muszą zostać przymocowane oryginalne wyróżniki. W razie zgubienia jednego z nich np. podczas jazdy, kierowca powinien zjechać z trasy i wezwać pomoc drogową z lawetą.

Ciekawe polskie rejestracje

Jak się okazuje, Polscy kierowcy lub ich bliscy mają niezwykłą fantazję i wyobraźnię. Choć najczęściej wpisywane jest na nie po prostu imię, to inne mogą zaskoczyć. O to kilka przykładów rejestracji pojazdów:

 • PO BUDKA.
 • CO ZJESZ.
 • KO BIETA.
 • PO LATAM.
 • PO PRACY.
 • PO MOCY.
 • JB 007.

Jak sprawdzić unikalność tablic?

Jak wspomniano wcześniej, jeśli dana rejestracja jest już zajęta, to kierowca musi wybrać inną. Od jakiegoś czasu nie trzeba sprawdzać unikalności w urzędzie, ponieważ w większości miast została udostępniona specjalna wyszukiwarka online. Każdy więc może z zacisza własnego domu sprawdzić dostępność wymyślonej kombinacji cyfr i liter.


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *